loader image

Na czym polega odfrankowanie kredytu?

Kredyty we frankach szwajcarskich stały się dla wielu tysięcy Polaków prawdziwą pułapką. Rosnący kurs waluty, a wraz z nim raty pożyczek, sprowadziły na wiele gospodarstw domowych widmo bankructwa. Ostatnie dwa lata pokazują jednak, że nie ma sytuacji bez wyjścia. To idealny moment by wziąć sprawy w swoje ręce – należy jednak wybrać odpowiedni sposób działania. Ugoda, unieważnienie czy odfrankowanie.

Kredyty we frankach spłaca wciąż ponad 700 tys. Polaków. Liczba ta jednak, jak podaje BIK, z roku na rok zmniejsza się. Przyczyniło się do tego orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2019 roku (sygn. akt C-260/18 Dziubak). Wyrok spowodował, że kredytobiorcy lawinowo wytaczają powództwa przeciwko bankom, aby odzyskać nadpłacone środki i utraconą przed laty stabilność finansową.

Wykres przedstawiający liczbę aktywnych kredytów we frankach szwajcarskich

Mimo, że banki dwoją się i troją, aby jak najwięcej kredytobiorców przekonać do podpisania ugody, to najskuteczniejszym sposobem na odzyskanie pieniędzy jest złożenie pozwu i walka z nieuczciwą umową kredytową. Klient wybrać może najkorzystniejszą dla siebie opcję – jedną z nich jest jej odfrankowanie.

 

Odfrankowanie kredytu – czym dokładnie jest?

Określenie odfrankowanie kredytu, które od pewnego czasu zakorzeniło się w mediach, potocznie oznacza uznanie klauzul umów frankowych przez sąd jako nieuczciwe i rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Klauzule uznawane są wtedy za tzw. abuzywne, czyli bezskuteczne i niewiążące kredytobiorców. Przyjmuje się, że kwota kredytu została udzielona w PLN, a rozliczanie umowy kredytowej odbywa się przy zachowaniu pierwotnego oprocentowania z umowy.

Dzięki odfrankowaniu eliminuje się całkowicie ryzyko walutowe, bo zadłużenie nie jest już wyrażone w CHF, tylko w PLN.

 

Odfrankowanie a przewalutowanie

Warto w tym momencie wspomnieć, że odfrankowanie umowy nie jest tym samym co jej przewalutowanie. Jest to bardzo istotna kwestia, o której większość kredytobiorców zapomina. W pierwszym przypadku mówimy o wstecznym przekształceniu kredytu na złotówki, drugie rozwiązanie dotyczy przeliczenia kwoty pozostałej do spłaty z CHF na PLN, po określonym kursie.

Wskutek przewalutowania kredytu dochodzi też do zmiany oprocentowania ze stawki LIBOR (właściwej dla CHF) na stawkę WIBOR (właściwej dla PLN), co bezpośrednio wpływa na wysokość odsetek. Dodatkowo to kredytobiorca może zostać obciążony kosztami sporządzenie aneksu do poprzedniej umowy czy też doliczona może mu zostać prowizja za przewalutowanie.

Porównując oba rozwiązania, odfrankowanie kredytu jest opcją korzystniejszą – a przede wszystkim stabilniejszą. Przewalutowanie będzie korzystne tylko w szczególnych okolicznościach, gdy kurs franka znajdzie się na wyjątkowo niskim poziomie.

 

Skutki odfrankowania umowy przez sąd

Proces sądowy jest aktualnie najskuteczniejszym sposobem na uwolnienie się od obciążającego kredytu. Skutkiem odfrankowienia umowy jest jej całkowite rozliczenie na nowo.

  • Kredytobiorca uzyskuje wyliczenie jakie raty miałby płacić od początku trwania umowy, gdyby bank nie stosował klauzul przeliczeniowych.
  • Wysokość należnych rat jest liczona jak w zwykłym kredycie złotówkowym.
  • Odfrankowanie pozwala na odzyskanie niesłusznie pobieranych wcześniej opłat na rzecz klientów.
  • Frankowicze, którzy spłacili już w całości zobowiązanie wobec banku, również mają możliwość odzyskania części wpłaconych pieniędzy.

Infografika prezentująca liczbę korzystnych wyroków w sprawach frankowiczów w pierwszej instancji

 

Czy warto odfrankować kredyt?

Według najnowszych statystyk zebranych przez Nawigator Stop Bankowemu Bezprawiu, tylko w 2021 roku zapadło 3492 korzystnych orzeczeń na rzecz frankowiczów. Dla porównania banki wygrały wyłącznie 90. Jak widać pozytywne rozstrzygnięcia spraw są już niemalże regułą, jednak należy mieć na uwadze, że w Polsce nie funkcjonuje prawo precedensu. Istotny jest więc wybór specjalistycznej pomocy prawnej, która zadba o przebieg procesu i przejmie pełną pieczę nad sprawą.

Warto również pamiętać, że wybór najlepszego rozwiązania zależy od indywidualnych okoliczności każdego z przypadków i przed podjęciem decyzji warto omówić konkretne możliwości sprawy ze specjalistą.

W ANZEN dbamy o bezpieczeństwo finansowe naszych klientów. Specjalizujemy się w dochodzeniu roszczeń związanych z odzyskaniem nadpłaconych rat, zmniejszeniem salda zadłużenia oraz możliwością unieważnienia umowy kredytowej. Skontaktuj się z nami i odzyskaj poczucie spokoju.

Zobacz także

Kontakt

Jesteśmy do Waszej dyspozycji

Podaj numer -

Oddzwonimy

+48 515 826 866

INFOLINIA: pon.-pt. 8:00-18:00, sob. 8:00-16:00

Na czym polega odfrankowanie kredytu?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych w formularzu danych osobowych przez ANZEN Spółka Akcyjna z siedzibą w Gdyni do celów korespondencyjnych i udzielenia mi odpowiedzi na zadane pytania.

oraz